Proponowany kurs nt debaty oksfordzkiej jest rezultatem uzyskanego grantu w XV edycji konkursu „Seniorzy w Akcji“.

Wśród przyznanych dotacji na realizację 21 projektów (na zgłoszonych 217) znalazł się także projekt poznańskiej „Pary międzypokoleniowej“, tj. „Animatora 60+“ i „Animatorki młodszej“, zatytułowany: „Jak dyskutować? Debata oksfordzka dla Seniorów“.

Projekt obejmuje metodykę organizacji i przeprowadzania debaty oksfordzkiej i będzie realizowany w Jeżyckim Centum Kultury przy ul. Jackowskiego 5-7 z częstotliwością spotkań raz w miesiącu przez okres październik ‘22 do czerwiec ‘23. Wśród prowadzących zajęcia znajdą się, m.in.  pracownicy naukowi UAM oraz studenci i uczniowie, którzy są doświadczonymi i nagradzanymi w konkursach krajowych i zagranicznych debatantami.

Konkurs „Seniorzy w akcji” jest realizowany przez Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Więcej szczegółów zob.: https://seniorzywakcji.pl/zwycieskie-projekty-xv-edycja-konkursu/

Szerzej na temat planowanego przedsięwzięcia, adresowanego do uczestników ponad 80. Klubów Seniora i 7 UTW Poznania, będziemy pisać zarówno na profilu fb Miejskiej Rady Seniorów, jak też na stronie Jeżyckiego Centrum Kultury. Zainteresujemy również tematem media senioralne, a także studenckie/akademickie. Zapraszamy do śledzenia kolejnych komunikatów, w tym o rekrutacji zainteresowanych uczestnictwem w bezpłatnych warsztatach.


Interaktywny kurs dla członków poznańskich Klubów Seniora.
Autorki-wykładowczynie: Anna Majchrzycka, Anna Ziółkowska.

Kurs obejmuje 6 spotkań po 60 minut. Będzie prowadzony z wykorzystaniem funkcji webinaru. Spotkania przeznaczone dla osób po 60. roku życia.

Propozycje zakresu tematycznego poszczególnych spotkań:

1. Funkcje poznawcze, a trening pamięci.
Czym są funkcje poznawcze? Po co je ćwiczyć i w jaki sposób to robić. Kiedy można powiedzieć, że funkcje poznawcze są osłabione? 

2. Trening pamięć poprzez codzienne aktywności. 
Czy można ćwiczyć pamięć jadąc komunikacją miejską, albo siedząc na ławce w parku? Jak wykorzystać aktywności codzienne takie jak zakupy czy sprzątanie, by trenować pamięć?

3. Trening pamięci, a aktywność twórcza.
Jak połączyć kreatywność i aktywność artystyczną z treningiem pamięci? Czy mogę to zrobić nie mając "zdolności plastycznych"?

4. Trening pamięci z wykorzystaniem kart pracy, ćwiczeń online. 
Jak ćwiczyć pamięć wykorzystując specjalne karty pracy, krzyżówki, łamigłówki? 

5.Jak spotkanie towarzyskie połączyć z ćwiczeniem pamięci. 
Omówienie aktywności związanych z ćwiczeniem pamięci przez gry i zabawy towarzyskie. Przedstawienie konkretnych propozycji i inspiracji. 

6. Trening Pamięci, a aktywność ruchowa. Jak aktywność poznawczą łączyć z aktywnością ruchową. Propozycje ćwiczeń oddechowych oraz wzmacniających koncentrację i uwagę.


Warsztaty online dla Seniorów JCK
Autorzy-wykładowcy: prof. dr Marek Chojnacki, Małgorzata Chojnacka 


Interaktywny kurs dla Seniorów Jeżyckiego Centrum Kultury w Poznaniu
Autorzy-wykładowcy: Andrzej Wasilewski, Jerzy Nowacki

Zapraszam serdecznie na Jeżycki Kurs Fotografii, który składa się z 6 podkastów publikowanych tu i na fanpage'u JCK oraz 4 webinarów. W trakcie kursu przejdziemy przez najważniejsze dla świadomego fotografowania tematy: ekspozycja, kompozycja, światło. Będziecie mogli konsultować swoje fotografie z prowadzącym, oraz posłuchać o tym czym fotografia jest w dzisiejszych warunkach i jak z niej korzystać w celu własnej ekspresji. 

Prowadzący:

strona autorska: https://impurephotography.eu/ lub http://luminix.pl

 Krzysztof Ślachciak, rocznik 1983. artysta fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików, absolwent wydziału Neofilologii UAM, oraz studiów podyplomowych z Marketingu na Rynku Międzyinstytucjonalnym Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu z pracą dyplomową traktującą o odbiorcach fotografii reklamowej. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2008 roku zawodowo zajmuje się fotografią reklamową. W latach 2011 - 2016, na zaproszenie profesora Włodzimierza Włoszkiewicza, prowadził zajęcia praktyczne dla studentów Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej, a od 2013 roku również wykłady z kompozycji oraz sekcję fotograficzną koła naukowego EduArt w ramach której odbywały się liczne warsztaty, spotkania autorskie i coroczne „Dni Fotografii na Politechnice Poznańskiej”. Obecnie pracuje na rzecz promocji fotografii artystycznej działając w zarządzie ZPAF Okręg Wielkopolski. Prowadzi także warsztaty i plenery fotograficzne oraz podkasty o fotografii. Do tej pory prezentował swoje prace podczas przeszło 40 wystaw i wydarzeń fotograficznych zarówno w kraju jak i za granicą.